Osmancık Pirinci Özellikleri

Osmancık Pirinci Özellikleri

Osmancık Pirinci Özellikleri Buğdaygiller familyasından olan pirinç, çoğu zaman sıcak bölgelerde yetiştirilen bir nebat türüdür. Yoğun olarak Trakya Bölgesi’nde ekimi meydana getirilen osmancık pirinç, sulak olması nedeniyle Samsun Bafra bölgesinde de yetiştirilmektedir. Toptan osmancık pirinç satın al taneleri uzun, geniş, camsı ve mat bir görünümdedir.

Kolay kıvam tutması nedeniyle pilav pişirimi için ülkü bir pirinç çeşidi olan osmancık pirinç özellikleri, bununla birlikte sebze yemeklerinde, dolmalarda veya sütlaç şeklinde tatlıların yapımında da kullanılan bir pirinç çeşididir. Pilavlarının ana maddesi olan pirinç, lezzeti ve doyuruculuğu yardımıyla akşam yemeklerinin olmazsa olmaz lezzetlerinden biridir. Pilavların yanı sıra dolmalarda, sebze yemeklerinde kullanması da oldukca yaygındır. Sulak arazilerde suyun arasında yetişen pirinç; vatanımızda Marmara, Karadeniz ve Ege Bölgesi’nde yetiştirilmektedir.

Osmancık Pirinci Özellikleri
Osmancık Pirinci Özellikleri

Osmancık Pirinci Özellikleri

Beslenmemizde fazlaca mühim yeri bulunan pirinci veren ziraat bitkisi Pirinç (veya üreticinin deyişiyle çeltik), Buğdaygiller’dendir. Yirmi kadar türü bulunan ve anayurdu kati olarak bilinmeyen, sadece dünyanın ılıman sıcak bölgelerinde fazlaca yaygın olarak yetiştirilen çeltik bitkisinin tarımı, vatanımızda de geniş seviyede yapılmaktadır.

Pirinç ürünleri, büyüdüğü bölgeye ve boyutlarına bakılırsa birçok çeşide ayrılmaktadır. Ülkemizin muhtelif bölgelerinde çoğunlukla yetiştirilen pirinç türleri ise osmancık pirinç satın al pirinçtir. Boyut olarak birbirinden farklılık yayınlayan osmancık pirinç ve baldo pirincin özelliklerini ve farklılıklarını sizler için derledik. 50-80 cm. kadar boylanabilen bu bir senelik bitkinin her başakçığında, altı adam organı bulunan bir çiçek açar.

Döllenen çiçekle olgunlaşan taneye, pirinç veya çeltik ismi verilir. Kurutulup tüketime sunulan pirincin geniş bir kullanım alanı vardır: Çorbası, muhtelif pilavları ve sütlacı yapılarak; dolma ve öteki yemeklerle besinlere katılarak tüketilir. Çeltik bitkisinin hasattan geriye kalan sapları taze olarak hayvanlara yedirilir veya yeşil gübre olarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1xbet üyelik- yeni casino siteleri